Jak stworzyć motyw WordPress #003 – Wszystko co trzeba wiedzieć o plikach motywu

Główną siłą WordPressa, przez którą developerzy po niego sięgają, są gotowe funkcje oraz intuicyjne, odgórne założenia. Sprawą, która wiąże się z tym faktem jest również to, że każdy szablon, który ma współgrać z WordPressem musi posiadać określoną grupę odpowiednio nazwanych plików PHP i CSS.

Dziś dowiemy się jak te pliki się nazywają, jak możemy je łączyć oraz w jaki sposób sam WordPress je wczytuje.


Pliki motywu.

Tak naprawdę aby motyw mógł pełnoprawnie działać, potrzebne są 2 pliki:

 • style.css – najważniejszy i w praktyce jedyny plik, bez którego motyw się nie załaduje. Zawiera style witryny oraz specjalny komentarz na początku z informacją o nazwie motywu, autorze, wersji i nie tylko (te informacje widzimy podczas wybierania motywu w panelu WordPressa. 
 • index.php – podstawowy plik HTML odpowiedzialny za wyświetlanie strony głównej bloga, będący szablonem dla wszystkich innych stron na blogu oraz ładujący pozostałe elementy.

Poza tym w większości motywów możemy natknąć się na takie pliki jak:

 • header.php – plik odpowiedzialny za wszystko co znajduje się między znacznikami <head> i </head> oraz na górze każdej podstrony w witrynie (np. nawigacja), innymi słowy nagłówek strony. 
 • sidebar.php – kod wyświetlający boczną sekcję strony, na której zwykle znajdują się takie rzeczy jak widgety, reklamy i oferty specjalne. 
 • comments.php – jak sama nazwa wskazuje jest to sekcja komentarzy na blogu lub stronie internetowej.
 • footer.php – plik odpowiedzialny za wyświetlenie stopki strony internetowej. 

To wszystko składa się na podstawowy, w pełni działający motyw. Oczywiście poza tym występuje znacznie więcej plików, a mianowicie: 

 • single.php – plik pojedynczego wpisu, takiego jak ten, który właśnie czytasz. 🙂 Często też można się spotkać z plikami, takimi jak np. single-example.php. Jest to to samo co sigle.php, tylko, że dla postów z nazwą “example”, to tak odnośnie hierarchii, o której będzie w trzecim podtytule tego wpisu.
 • functions.php – jedyny plik zawierający wyłącznie kod PHP, a dokładnie funkcje motywu zdefiniowane przez użytkownika. 
 • page.php – plik odpowiedzialny za wyświetlanie indywidualnej strony. 
 • search.php – strona wyników wyszukiwania. 
 • archive.php – archiwum wpisów.
 • attachment.php – witryna służąca do wyświetlania złączników oraz zdjęć (chociaż bezpośrednio do tych ostatnich przeznaczony jest plik image.php). 
 • home.php – strona domowa. 
 • category.php – strona określonej kategorii.
 • tag.php – strona jednego z wcześniej utworzonych tagów.
 • author.php – witryna określonego autora.
 • rtl.php – dość ciekawa strona, która pojawia się gdy strona jest w języku czytanym od prawej do lewej (można ją dodać za pomocą wtyczki RTLer).
 • 404.php – i ostatnia, strona błędu, którą widzimy, gdy dana witryna nie istnieje. 

Wyszło tego więcej niż początkowo przypuszczałem, ale cóż, chciałem wyczerpać temat, aby pokazać Wam praktycznie wszystkie możliwe pliki, które interpretuje WordPress 🙂

No dobrze. Możemy mieć tyle plików i teraz jak z nich stworzyć działającą witrynę? Z pomocą przychodzi nam pewna funkcja WordPressa.


Funkcja get_, czyli jak połączyć kilka plików w jedną witrynę.

Trochę dziwna sprawa, że z jednej strony mamy index.php, w którym znajduje się cała strona główna, a z drugiej takie pliki jak np. footer.php, zajmujący się wyświetlaniem stopki, nieprawdaż? 🙂 Jest tak ponieważ index.php zwykle w dużej części składa się z innych plików, takich jak wspomniany footer.php, header.php, czy też sidebar.php.

W takim razie jak je połączyć? Bardzo prosto, za pomocą funkcji wymienionej w podtytule, na przykład:

<?php get_header(); ?>
<?php get_footer(); ?>
<?php get_search_form(); ?>

Chcąc stworzyć bardzo prosty motyw składający się z nagłówka, postów, sidebara oraz stopki, możemy użyć takiego, przykładowego kodu:

<?php get_header(); ?> 

<main>
  WP Loop (pętla WordPressa, służąca do pokazywania najnowszych postów). 
</main>
<aside>
  <?php get_sidebar(); ?> 
</aside>

<?php get_footer(); ?>

Wiemy już jakie pliki składają się na motyw oraz jak je łączyć, w tym momencie możemy poznać hierarchię WordPressa, aby wiedzieć, które z nich rzeczywiście potrzebujemy.


Hierarchia plików w WordPressie.

Gdy wchodzimy na jakąkolwiek stronę, WordPress zaczyna sprawdzać pliki w określonej kolejności. Nie ma co tu dużo pisać więc może od razu wytłumaczę to na przykładzie. 🙂

Aby wyświetlić wszystkie wpisy o kategorii “motyw”, WordPress musi przebyć taką drogę:

 1. Na początku szukany jest plik o nazwie category-motyw.php. 
 2. Gdy WordPress go nie znajdzie, szuka category.php. 
 3. Analogicznie gdy tego nie będzie, CMS postara się znaleźć archive.php. 
 4. Gdy całość zawiedzie, WordPress pobierze kod z index.php. 

Swoją drogą twórcy bardzo dobrze przedstawiają cały proces na tej grafice:

Hierarchia pliki w WordPressTo chyba już wszystko co musimy wiedzieć o plikach w WordPressie, może dodam jeszcze, że szczególnie ważne jest zrozumienie drugiego i trzeciego akapitu, bo to właśnie w nich zawarte są kluczowe informacje o działaniu tegoż CMSa.

Masz jakieś pytania lub sugestie? Standardowo zapraszam do pisania komentarzy poniżej! 🙂

4 comments Add yours
 1. A można się na takie rzeczy porwać, nie mając pojęcia o PHP? Na razie jestem zaszokowana, że plik HTML ma rozszerzenie .php 😀

  1. Oczywiście! 😀

   Sam nie znam PHP bardzo dobrze (stosunkowo niedawno szukałem informacji, o tym dlaczego takie pliki mają w sobie kod HTML :)) , a i tak nie stoi to na przeszkodzie, aby poznawać WordPressa.

   Ten CMS jest bardzo przyjazny dla osób, które się uczą, dlatego tak go lubię. Cały motyw można stworzyć z gotowych funkcji 🙂

   Pozdrawiam Cię Aleksandro i życzę powodzenia w nauce!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *