14 dobrych praktyk, które sprawią, że Twój kod CSS stanie się lepszy.

Ostatnio Bartłomiej Mąkina z bloga Devcorner.pl stworzył artykuł, w którym wymienia 7 złych praktyk podczas pisania kodu CSS. Zainspirowało mnie to do stworzenia swojego wpisu, w którym przedstawiam przeciwieństwo, czyli dobre praktyki 🙂

Dowiemy się dziś dlaczego w ogóle warto zwracać uwagę na poprawność naszego kodu CSS oraz poznamy dokładnie 15 sposobów na zwiększenie jego jakości.

Dlaczego warto stosować dobre praktyki w przypadku kodu CSS?

Korzystanie z dobrych praktyk ma szereg zalet. Przede wszystkim nasza witryna działa szybciej i wydajniej. Zawartość nie ma problemów z ustawianiem się na stronie, a przejrzysty oraz ułożony kod jest łatwiejszy do odczytania przez nas, jak i inne osoby, na przykład współpracowników.

Dobre praktyki:

1. Reset stylów przeglądarki.

Zacznę od sposobu, o którym sam przez dość długi czas nie miałem pojęcia. Każda przeglądarka posiada własne, domyślne style, które potrafią przysporzyć sporej ilości problemów podczas tworzenia strony internetowej.

Właśnie to często jest powodem sytuacji, w której tworzymy witrynę i przykładowo na Chromie wygląda dobrze, po czym sprawdzamy ją na Firefoxie, gdzie jest zupełnie inna. Na szczęście aby tego uniknąć wystarczy dodać na początku naszego arkusza stylów kod z tej oto strony.

Warto również wspomnieć o normalizacji kodu CSS za pomocą Normalize.css. Od resetu różni się to tym, że nie zerujemy zupełnie wszystkich stylów, a tylko sprawiamy, że na każdej przeglądarce wyglądają tak samo.

2. Używanie box-sizing: border-box.

Przyjętą wartością dla box-sizing _jest _content-box, ale niestety ta opcja sprawia wiele problemów. Postaram się wytłumaczyć dlaczego, na przykładzie kodu:

.div1
{
  box-sizing: content-box;
  width: 100px;
  height: 100px;
  padding: 10px;
  border: 5px;
}

W tym przypadku div ma 100px, ale osobno zostaje do niego dodany padding _i _border, które w praktyce sprawiają, że całość ma 130px.

.div2
{
  box-sizing: border-box;
  width: 100px;
  height: 100px;
  padding: 10px;
  border: 5px;
}

Tu już jest zupełnie inaczej. Całość ma 100px, a _padding _oraz _border _odejmują się od wymiarów _diva, _przez co ten ma w praktyce 70px szerokości i wysokości.

Zmiana tej wartości daje nam większą kontrolę nad układem strony i sprawia, że całość się nie “rozjeżdża”.

3. Łączenie stylów dla wielu elementów.

Możemy nadać takie same style dla więcej niż jednego fragmentu naszej strony. Dla przykładu chcąc ustawić kolor czcionki na ciemnogranatowy, dla nagłówków _h1 _do _h3 _nie użyjemy takiego kodu:

h1
{
  color: #10131a;
}
h2
{
  color: #10131a;
}
h3
{
  color: #10131a;
}

…a taki:

h1, h2, h3
{
  color: #10131a;
}

Nasz kod stanie się bardziej przyjazny dla ludzi, jak i przeglądarek.

4. Używanie zapisu heksadecymalnego.

Kolory dobrze jest pisać w postaci szesnastkowej. Przykładowo nie używać takiego zapisu:

h1
{
  color: black;
}

…a taki:

h1
{
  color: #000000;
}

Dzięki temu nasz kod będzie trzymał się jednego standardu oraz stanie się przyjemniejszy w interpretacji.

5. Łączenie kodu w jedną linię.

Co rozumiem przez to zdanie? Gdy mamy element, któremu trzeba nadać różny margines z każdej ze stron nie używajmy takiego kodu:

div
{
  margin-top: 10px;
  margin-right: 5px;
  margin-bottom: 20px;
  margin-left: 15px;
}

…a taki:

div
{
  margin: 10px 5px 20px 15px;
}

Dzięki temu nasz kod będzie krótszy i szybciej ładowany przez przeglądarki.

6. Organizacja kodu.

Ważne jest aby nasz kod był ułożony w taki sposób, jak wygląda budowa strony. Przykładowo nasze style mogą być zorganizowane wg. takiej oto hierarchii:

/* Reset stylów przeglądarki */
/* Style ogólne */
/* Czcionki i ułożenie elementów na stronie */
/* Nagłówek */
/* Główna zawartość witryny */
/* Stopka */
/* Media Queries */

Dodatkowo cały kod powinien posiadać komentarze odgradzające poszczególne sekcje i elementy stron.

Wszystkie te dobre praktyki sprawią, że kod będzie bardziej przejrzysty i prostszy do odczytania przez nas, jak i przeglądarki internetowe.

7. Nieużywanie deklaracji !important.

Ta zła praktyka jest bardzo często poruszana, z racji tego, że jej działanie jest tragiczne w skutkach. Za jej pomocą zupełnie zaburza się hierarchię kodu CSS oraz znacznie utrudnia późniejszą edycję.

8. Używanie text-transform, zamiast caps locka.

Jeśli dane zdanie w całości ma być napisane z wielkich liter, to dobrze jest nie robić tego w ten oto sposób:

<p>ZDANIE Z WIELKICH LITER</p>

…a w ten:

p
{
  text-transform: uppercase;
}

9. Dodawanie animacji na końcu.

Wszelkie animacje widoczne na stronie, szczególnie biblioteki, takie jak np. Animate.css powinny być dodane na końcu po to, aby właściwa treść mogła pojawiać się przed nimi.

Dzięki temu witryna będzie ładować najpierw właściwą treść, a dopiero później wszelkie dodatki.

10. Niepowtarzanie tego samego kodu.

Jeśli na przykład posiadamy ciemne tło i białą czcionkę na stronie, to nie przypisujmy tego dla każdego elementu. Lepiej zróbmy to na przykład w ten sposób:

html
{
  background-color: #333333;
  color: #ffffff;
}

11. Posiadanie jednego pliku CSS.

Bardzo dobrze jest połączyć cały kod w jeden plik, po to aby ograniczyć ilość zapytań, które znacznie spowalniają ładowanie się strony (swoją drogą świetnie byłoby zrobić tak samo dla skryptów JavaScript 🙂).

12. Utrzymywanie kodu CSS poza plikiem HTML.

W sumie po to aby oddzielić treść strony od jej wyglądu, zostały stworzone kaskadowe arkusze stylów. Całość szczególnie dotyczy stylowania in-line, które jest bardzo dużym błędem i wygląda w ten sposób:

<h1 style="color: #10131a;"></h1>

13. Używanie preprocesorów.

Dla wielu osób używanie preprocesorów jest w obecnych czasach podstawą. Rozwiązują one niektóre, wcześniej omówione problemy oraz sprawiają, że pisanie samego kodu staje się znaczenie bardziej efektywne i przyjemniejsze.

2 najpopularniejsze przykłady preprocesorów, to Sass i Less.

14. Minifikacja kodu.

Zabieg ten polega na usuwaniu wszystkich znaków białych z naszego kodu. Często też rozwiązuje problem powtórzeń. W tym celu istnieje mnóstwo narzędzi, takich jak CSS Minifer oraz CSS Compressor.

Dzięki temu nasza strona waży mniej i ładuje się szybciej.

Podsumowanie.

W tym artykule wypisałem dobre praktyki, które warto stosować podczas pisania kodu CSS. Mam nadzieję, że niektóre okażą się dla Ciebie pomocne i pomogą w tworzeniu jak najlepszych stron internetowych 🙂

Oczywiście jeśli masz jakieś pytania lub sugestie, to zapraszam Cię do komentowania, a jeśli znasz kogoś, dla kogo ten artykuł mógłby okazać się pomocny, to będę bardzo wdzięczny, jeśli prześlesz go do niego 🙂

Programista zakochany w JavaScript’cie, twórca stron internetowych i jak widać od niedawna bloger 🙂
11 comments Add yours
 1. Nie spotkałem dotąd przeglądarki, która nie ogarnia krótkich kodów heksadecymalnych. Tak samo zastanawia mnie powód, dla którego odradza się korzystania z nazw kolorów – radzą sobie z nimi nawet starsze IE, co można sprawdzi na tabelce kolorów ze specyfikacji. Jedynym sensownym powodem, dla ktorego jestem w stanie zrozumieć nieużywanie nazw kolorów, jest standaryzacja – żeby wszystkie kolory zapisywać tym samym sposobem (bo nie wszystkie mają nazwy).

  Przy resetowaniu z kolei warto także wspomnieć o normalizacji.

  Nie mogę się z kolei zgodzić, że walidowanie kodu CSS jest dobrą praktyką. Nie przy pomocy oficjalnego walidatora, który zatrzymał się w roku 2010 i np. nie ogarnia składni calc.

  Natomiast punktu 9 w ogóle nie rozumiem. Jak przesunięcie definicji animacji na koniec arkusza stylów może zmienić czas ładowania strony?

  1. No i przy border-box margines NIE jest odejmowany od wielkości elementu – bo w nią nie wchodzi. Margines to margines.

   1. Hej! Dziękuję Ci bardzo za wszystkie rady Tomaszu!

    Wspomniałem o pisaniu kolorów w ten sposób właśnie z tego powodu, który wymieniłeś, czyli standaryzacji. Barw, które można zapisać szesnastkowo jest jednak znacznie więcej i później troszkę dziwnie czyta się kod, gdy jeden odcień zielonego jest zapisany jako “green”, a drugi jako ciąg cyfr 🙂 Co do kolorów w postaci trzycyfrowej, to pamiętam, że dowiedziałem się o tym na jednym z polskich webinarów i niepotrzebnie przyjąłem to jako prawdę, a tym bardziej niepotrzebnie o tym wspominałem w artykule.

    Co do normalizacji, to rzeczywiście przeoczyłem ten temat. Już poprawiam.

    Z kolei dziękuję bardzo za wyprowadzenie z błędu w przypadku walidatora. Wiedziałem, że nie jest on do końca aktualny, ale nie spodziewałem się, że aż do tego stopnia!

    Punkt 9 zupełnie źle sformułowałem, przez co trochę wprowadza w błąd. Chodziło mi o biblioteki animacji i to, aby ładować je po właściwych stylach CSS.

    Podobnie źle napisałem o border-box. Oczywiście chodziło mi o padding oraz border.

    Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję oraz zabieram się do poprawiania wpisu! 🙂

  1. Dziękuję Ci Bartłomieju za te słowa! Bardzo miło je słyszeć! 🙂

   Również Tobie życzę samych sukcesów w prowadzeniu bloga! 🙂

  1. Dziękuję Ci bardzo za dobre słowa, naprawdę dużo dla mnie znaczą 🙂

   Również Tobie życzę wszystkiego co najlepsze podczas prowadzenia bloga! 😉

  1. Świetny wynik Dominiku! 🙂

   Dziękuję Ci bardzo za tak wiele miłych słów i również Cię pozdrawiam! 🙂

 2. box-sizing: border-box.

  Mistrz! Czemu nigdzie wcześniej nic o tym nie przeczytałem, mimo że przeglądałem wiele stron i tutoriali?

  1. Dziękuję Ci Kordianie! 🙂

   Nie mam pojęcia dlaczego ta właściwość jest podawana w tak niewielu miejscach. Sam na nią trafiłem zupełnie przypadkowo, podczas oglądania filmiku o media queries 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *