Jak stworzyć motyw WordPress #006 – Dołączanie plików CSS oraz JavaScript

Dziś pochylimy się nad sprawą wczytywania plików CSS oraz JavaScript do naszego motywu WordPress. Poznamy ten proces bliżej i dokładnie przeanalizujemy funkcje odpowiedzialne za ich dołączanie.

Importowanie plików CSS oraz JS nie odbywa się tak jak w przypadku standardowych stron internetowych, czyli przez dodanie odnośnika w sekcji head lub na końcu body. Oczywiście możemy tak zrobić, ale jest to niezalecane i poprawnie wykonuje się to poprzez dodanie odpowiednich funkcji w pliku functions.php.


Dołączanie plików CSS do motywu.

Cała magia rozpoczyna się od funkcji wp_enqueue_style(). Parametry jakie może ona przyjmować przedstawiają się w ten sposób:

wp_enqueue_style( 
  $handle, 
  $src, 
  $deps, 
  $ver, 
  $media 
);

Oczywiście już tłumaczę za co odpowiada każdy z nich:

 1. $handle – prosta nazwa, którą nadajemy dla naszego arkusza stylów. Wymagane jest, aby była unikalna.
 2. $src – tak jak w przypadku dołączania skryptów do standardowej strony, tak i tu parametr ten odpowiada za źródło naszego pliku. Ten oraz poprzedni, jako jedyne są obowiązkowe.
 3. $deps – w tym miejscu ustawione zostają zależności naszego pliku CSS. Określamy czy jest on powiązany z innym arkuszem stylów, a jeśli tak to z jakim. Jeśli ustawimy, że jest on uzależniony przykładowo od style.css, to zawsze zostanie wczytany po nim. Domyślna wartość tego paramentu to false (brak zależności).
 4. $ver – numer wersji konkretnego arkusza. Jeśli w tym miejscu zostawimy wartość domyślną (false), to wersja będzie równa wydaniu WordPressa. Z kolei jeśli jako wartość zostanie ustawione null, to żadna wersja nie zostanie dodana.
 5. $media – nośnik, na którym dany plik ma zostać załadowany. Możliwe wartości, to allprintscreen lub ustawione przez nas media queries. Z kolei wartość domyślna, to all.

To wszystko składa się na skrypt, służący nam do ładowania stylów motywu.

W tym miejscu warto również wspomnieć o dwóch funkcjach interpretowanych przez WordPressa:

 1. get_stylesheet_uri() – dedykowane polecenie, pobierające plik style.css.
 2. get_template_directory_uri() – funkcja służąca do pobierania ścieżki do folderu z naszym motywem.

Korzystając z nabytej wiedzy możemy stworzyć przykładowy skrypt, importujący style CSS prosto do motywu:

function loadingStyles(){
  wp_enqueue_style(
    'header',
    get_template_directory_uri() . '/css/header.css',
    false,
    '1.1',
    'all'
  );
}

add_action('wp_enqueue_scripts', 'loadingStyles');

Skrypt ten odpowiada za dodanie pliku header.css do naszego motywu. Każda z linii to jeden parametr opisany powyżej 🙂 Po wykonaniu funkcji, całość zostaje załadowana do motywu, poprzez polecenie add_action.


Dołączanie plików JavaScript do motywu.

Tu proces wygląda bardzo podobnie, jak w poprzedniej części wpisu, posiada tylko kilka różnic. Pierwszą z nich jest oczywiście nazwa funkcji odpowiedzialnej za dodawanie skryptów JS do motywu, czyli wp_enqueue_script(). Może standardowo pokażę kod całej funkcji i przejdę dalej: 😉

wp_enqueue_script( 
  $handle, 
  $src, 
  $deps, 
  $ver, 
  $in_footer
);

Już tłumaczę, za co odpowiada każdy z parametrów:

 1. $handle – indywidualna nazwa skryptu.
 2. $src – analogicznie, jak w przypadku stylów jest to ścieżka do naszego pliku JavaScript.
 3. $deps – ponownie w tym miejscu znajdują się zależności.
 4. $ver – wersja naszego skryptu. Działa tak samo jak wersja arkusza stylów.
 5. $in_footer – jedyna istotna różnica między parametrami funkcji dołączającej pliki CSS, a skrypty JS. Wartość ta określa, w którym miejscu mają znaleźć się nasze pliki. Jeśli wpiszemy tu wartość true, to skrypt zostanie umieszczony na końcu znacznika body, a jeśli wpiszemy false lub nie podamy żadnej wartości, to odnośniki do plików znajdą się w sekcji head.

To wszystko pozwala na dodanie skryptu JS do naszej witryny. Standardowo, aby podsumować tę wiedzę, posłużę się przykładem:

function loadingScripts(){
  wp_enqueue_script(
    'scripts',
    get_template_directory_uri() . '/js/scripts.js',
    array ('jquery'),
    '1.1',
    'true'
  );
}

add_action('wp_enqueue_scripts', 'loadingScripts');

Na powyższej wersji widzimy dołączanie pliku script.js, zależnego od biblioteki jQuery (załaduje się po niej), o wersji 1.1, ładowanego do stopki naszego motywu.


Podsumowanie.

Jak widać w stosunkowo prosty sposób możemy dołączyć pliki CSS oraz JavaScript. Standardowo wszystko, co związane z moim motywem, możesz znaleźć na GitHubie.

Oczywiście jeśli masz jakieś pytania lub sugestie, to zapraszam Cię do komentowania, a jeśli znasz kogoś, dla kogo ten artykuł mógłby okazać się pomocny, to będę bardzo wdzięczny, jeśli prześlesz go do niego 🙂

5 comments Add yours
 1. Co jeśli w szablonie kod javascripr ładuje się synchronicznie? Jak wyłączyć ładowanie kodu przez wordpress lub jak zmienić aby kod js ładował się asynchronicznie?

  1. Ich nigdzie się nie dodaje, to jest tylko zapis zmiennych pokazujący, co ma znaleźć się w tej funkcji. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *