5 dobrych praktyk, które pozwolą Ci tworzyć lepsze witryny oparte o WordPress

Od początku blog ten jest związany z WordPressem, został nawet założony przy okazji tworzenia motywu do tegoż CMSa. Dlatego dziś chciałbym nawiązać do tematu i wymienić kilka praktyk, które pomogą nam tworzyć lepsze witryny oparte o omawiany system!


Numer 1: Trzymanie się narzuconej struktury plików.

W trzeciej części serii “Jak stworzyć motyw WordPress” opowiadałem o plikach motywu. Tak jak tam zostało wspomniane, poszczególne elementy naszej witryny powinny być zawarte w przeznaczonych do tego plikach o odpowiedniej hierarchii.

Dane, z których składa się nasz motyw, takie jak header, foooter lub sidebar powinny znaleźć się w katalogu głównym. Z kolei style, skrypty, obrazki oraz inne tego typu powinny posiadać własny folder. 

Oczywiście tych zasad jest więcej, o hierarchii poszczególnych plików możemy dowiedzieć się chociażby z tego artykułu, nie ma sensu, aby opisywać wszystko w tym wpisie, bo wtedy straciłby troszkę sensu. 😉


Numer 2: Dodawanie prefiksów do swoich funkcji.

Gdy tworzymy własną funkcję, to warto dodać do niej własny prefiks, aby uniknąć kolizji z kodem wbudowanym w WordPressa. W przypadku zadeklarowania czegoś takiego:

get_header();

…nasz WordPress błędnie pomyślałby, że chodzi o pobranie kodu z pliku header.php, więc wszystkie funkcje lepiej jest deklarować z ustalonym przez nas prefiksem, dla przykładu:

pre_get_header();

Numer 3: Uznawanie standardów WordPressa.

Na stronie twórców możemy poczytać trochę o standardach, do których warto się stosować podczas tworzenia strony opartej o WordPress. Na przykład dla obiektów w JavaScriptcie powinniśmy stosować taki zapis:

var map = {
  ready: 9,
  when: 4,
  'you are': 15
};

…zamiast na przykład takiego:

var map = { ready: 9,
  when: 4, 'you are': 15 };

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych standardach, to wszystko zostało wyszczególnione na tych stronach:


Numer 4: Internacjonalizowanie oraz lokalizowanie motywu.

Gdy wiemy, że nasz produkt będzie używany przez większą ilość osób, niż np. jednego klienta, to warto pozwolić WordPressowi na przetłumaczenie go. Na szczęście twórcy przekazują nam sporo wiedzy dotyczącej tego procesu, dla internacjonalizacji oraz lokalizacji witryny.


Numer 5: Testowanie kodu witryny.

Ten punkt zawsze wydaje się oczywisty, ale nie mogę go pominąć. Miło, że WordPress udostępnia nam funkcje, które znacznie ułatwiają proces dla kodu PHP na naszej stronie internetowej.Warto również sprawdzić tę oto checklistę.

Nie zapominajmy oczywiście o standardowych procesach znanych ze statycznych stron internetowych, takich jak walidacja, testowanie między przeglądarkami oraz sprawdzanie błędów JavaScript.


Podsumowanie.

Jak widać warto stosować się do tych kilku zasad oraz procesów, aby nasze motywy oraz strony na WordPressie stały się lepsze!

Jak zawsze w przypadku gdy masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, to zapraszam Cię do komentowania tego artykułu. 🙂

10 comments Add yours
 1. Siemanko
  Sory że słabo w temacie artykułu
  Próbowałeś stworzyć jakieś portfolio? Kiedyś coś o tym brzdękaliśmy
  Nie próbowałeś nigdy coś innego niż wordpress, np. postawić stronę na Laravelu? Ja w sumie nie przepadam za CMSami, chyba że samemu dorobić takie mechanizmy do edytowania artykułów, ewentualnie korzystać z gotowych bibliotek itp.

  1. Hej!

   Portfolio jest praktycznie skończone, pozostało kilka rzeczy i zostanie wgrane na serwer. 🙂 Jeśli chodzi o CMSy inne od WordPressa, to miałem trochę styczności z Joomlą, PrestaShopem i paroma innymi, ale na razie tylko WordPress przypadł mi do gustu.

 2. Bardzo proszę Autora, żeby używał słów “funkcjonalność” i “funkcja” zgodnie z ich znaczeniem. Nie istnieje coś takiego jak “poszczególne funkcjonalności naszej witryny”

  Funkcjonalność to zbiór funkcji i usług systemu, jego przydatność i ergonomiczność – por. https://sjp.pl/funkcjonalność

  Słowo to nie występuje w liczbie mnogiej, tj. dany system cechuje się jedną, określoną funkcjonalnością.
  Funkcjonalność systemu ulepsza się poprzez dodawanie do systemu nowych funkcji.

  1. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Poprawiłem zdanie, które cytujesz i więcej nie będę powtarzać tego błędu. 🙂

 3. Upewniając się odnośnie punktu 2:
  chodzi po prostu o to, żeby wyróżnić nasze funkcje od tych już istniejących?
  a przykład pokazuje, że takie pseudo-przeciążenie funkcji już istniejącej (chociaż to bardziej druga deklaracja) spowoduje niezrozumienie (pewnie błąd) WP?
  Są może jakieś dobre praktyki odnośnie tych przedrostków? Pewnie gdy robimy stronę na świeżo to taki “pre_” nie przeszkadza.

  1. Chodzi o to aby dodawać przedrostki do deklarowanych przez nas funkcji, aby nie zostały potraktowane jak te wbudowane (na przykład get_header(), widoczny w artykule).

 4. Istniejących funkcji (tych rdzennych pochodzących z WP) się nie prefiksuje. get_header() to funkcja pochodząca z WP, jak dodamy do niej prefiks to otrzymamy niezdefiniowaną funkcję, której ciało trzeba będzie napisać i załączyć.
  Ja prefiksuję (najczęściej nazwą thema lub akronimem) wszystkie funkcje/zmienne/klasy które tworzę na użytek thema/pluginu w przestrzeni globalnej (klasy do customowych widgetów, funkcje które dodaję do functions.php i takie tam.. zobacz sobie w boilerplate’ach do themów jak to wygląda) – tak się powinno ogólnie robić, żeby nie spowodować potencjalnych konfliktów z nazwami funkcji/zmiennych/klas w innych themach/pluginach, które masz/możesz zainstalować w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *